top of page

שינוי זמני שהות עם ילדים

בהסכם גירושין, הכלל הוא כזה – בהסכמה, אפשר לשנות כל מה שתרצו. אם אין הסכמה, מאוד קשה לשנות הסכמות שהתקבלו בהסכם בלי שיש סיבה טובה. אבל בכל מה שנוגע לילדים, הכלל הוא שאפשר לסטות מההסכמות אם טובת הילדים דורשת את השינוי. אחד השינויים השכיחים הוא שינוי זמני השהות. אז למה משנים זמני שהות עם ילדים, ואיך לנהוג אם אתם שוקלים לשנות אותם ובמה צריך להתחשב?
למה משנים זמני שהות?

קודם כל, השאלה היא מה הסיבה שמבקשים לשנות את זמני השהות. סיבה אחת יכולה להיות כשההורים מגלים שההסדר שהם קבעו בהתחלה וחשבו שהוא מתאים, מתברר כלא מתאים. למשל הורים שקבעו רצף ימים בזמני השהות אבל גילו שלילדים יותר טוב לעבור מבית לבית באופן תכוף יותר. או הורים שקבעו מעבר מבית אחד לשני בשעה מסוימת וגילו שזה מעיק לילדים, או מתנגש עם סדר היום שלהם באופן שמקשה עליהם לתכנן.


כשמדובר בשינויים מהסוג הזה, שהם לא משמעותיים מבחינת המהות שלהם, השינוי הוא פשוט יחסית.אבל לפעמים יש שינויים יותר משמעותיים, מסיבות שונות. סיבה אחת יכולה להיות קושי בקשר שבין אחד הילדים לבין אחד ההורים. במקרה הזה הילד או הילדה מבקשים להפחית את זמני השהות, לפעמים אפילו ההורה המותש כבר מתייאש בעצמו, ומבקש לשנות את הזמנים.


במקרה של קשיים בקשר, שינוי זמני השהות צריך להיעשות מאוד בזהירות. חובה להימנע ממצב שבו העובדה שיש שני בתים מאפשרת את ניתוק הקשר והימנעות מהתמודדות עם הקשיים. ילדים זקוקים לשני ההורים שלהם, גם כשיש קשיים. במקרים כאלה, הדבר המומלץ לעשות הוא לגלות נחישות מצד שני ההורים כן לשמר את היחסים, ולפנות לאיש מקצוע רלוונטי – הדרכת הורים, פסיכולוג ילדים/מתבגרים, טיפול דיאדי. כל מה שאתם חושבים שיכול לסייע. אם בסופו של דבר ההחלטה תהיה לשנות את זמני השהות, זאת החלטה שתתקבל בעצה אחת עם איש המקצוע, ותכלול גם תכנית לשיקום היחסים. שימו לב שגם אם הילד עצמו מבקש את שינוי זמני השהות, היעתרות לבקשה עלולה להתפרש אצלו כאילו ההורה מוותר עליו ועל הקשר איתו, והוא עלול לחוות נטישה. מעורבות של איש מקצוע מתאים תסייע לתווך את ההחלטה הזאת לילד בצורה הטובה היותר, ובאופן שישמור עליו ועל הקשר עם ההורה.


מצבים נוספים הם מעבר דירה של אחד ההורים, מסיבות שונות. במקרה הזה צריך להסתכל על השינוי מכמה אספקטים, שכן שינוי מקום מגורים והפחתת זמני שהות בעקבותיו יכולים לגרור גם שינוי בהסדרים הכלכליים. חשוב שההורה שנשאר כעת עם זמני שהות נרחבים יותר ערוך ומסוגל להתמודד בעצמו עם השינוי, וצריך לראות ביחד איך להקל עליו. בנוסף צריך לתכנן את זמני השהות החדשים עם ההורה שעבר דירה, כולל חלוקת נטל ההסעות, התחשבות בגיל הילדים, בסדר היום שלהם וברצונות שלהם. גם כאן צריך להקפיד שהילדים לא מרגישים ננטשים, במיוחד עם המעבר קורה ביחד עם בני זוג וילדים בפרק ב', ושנעשה כל מאמץ לשמור על הקשר הקרוב והטוב בין הילדים לבין ההורה. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.


מה צריך לקחת בחשבון?

יש כל מיני משתנים שמשפיעים על ההחלטה לשנות זמני שהות, ואיך. באופן כללי אנחנו רוצים להסתכל על כמה גורמים בהם הגיל של הילד, ההרגלים שלו (עד כמה הוא רגיל להיות קרוב או רחוק לאחד מההורים בשגרה), טיב היחסים עם ההורים (עד כמה יש יחסי קרבה, האם יש קשיים בקשר או התנגדות לקשר). חשוב שבכל מקרה, הילד ירגיש עטוף ואהוב, ושלא מוותרים עליו.

דבר נוסף שחשוב לא לשכוח הוא היכולת של ההורה, וזה נכון לשני ההורים. לגדל ילד לבד בלי תמיכה של אדם נוסף זה קשה מאוד. אם החיים שלכם מתנהלים ככה שיהיה לכם מאוד קשה גם לנהל את השגרה שאתם מחויבים לה וגם לדאוג לילד באופן המיטבי בזמני שהות נרחבים, חשוב לקחת בחשבון את היכולות האמיתיות שלכם.


ואם אין הסכמה על שינוי זמני שהות?

כמו שאמרתי בהתחלה, שינוי זמני שהות הוא אפשרי בכל עת, כל עוד בית המשפט מתרשם שזאת טובת הילד. למשל, הורה שעבר דירה למרחק שעה נסיעה, לא יכול לקיים עוד הסדרי שהייה שיווניים באופן שיאפשר לילדים לשמור על שגרת חייהם בצורה סבירה. במקרה שבהם נקבעו זמני שהות מצומצמים עם אחד ההורים, והילד וההורה מבקשים שניהם להרחיב את זמני השהות. אבל הנקודה העיקרית היא שבית המשפט לא יודע יותר טוב מכם מה נכון לילדים שלכם ולמשפחה שלכם. הוא ימנה אדם כלשהו מבחוץ (במקרים פשוטים מדובר באפוטרופא לדין עבור הילדים, ובמקרים מורכבים יותר עו"ס לסדרי דין) שינסה להתרשם מתוך מפגשים לא ארוכים ולגבש המלצות עבור בית המשפט. חבל שתעבירו את הסמכות ההורית שלכם לידיים של אחרים, כשאתם יכולים לעשות בעצמכם עבודה הרבה יותר טובה.

תגובות


 מדריכים נוספים

המומחיות שלי

bottom of page