top of page

גישור לגירושין

הדרך לעתיד טוב יותר – לכם ולילדיכם

גישור גשר.jpg

להתגרש ולהישאר משפחה

גישור במשפחה הוא תהליך שנועד לפתור את המחלוקות בתוך בני המשפחה מחוץ לכותלי בית המשפט. הדבר החשוב ביותר בגישור הוא ניהול התהליך, ככה שלא משנה מה המחלוקת ביניכם – תמיד תישארו משפחה.

 

הגישור המוכר ביותר הוא גישור לגירושין, שנועד לעזור להורים לייצר עבור עצמם שותפות הורית בריאה, לאחר שהזוגיות נגמרה. אבל גישור במשפחה מתקיים בעוד מקרים. למשל כשמדובר בסכסוכי ירושה, כדי לפתור את המחלוקת בלי להרוס את קשרי המשפחה. גם הסכם ממון מורכב דורש לפעמים את הרגישות והמורכבות של תהליך הגישור.

 

בעמוד הזה תמצאו מדריכים בנושא גישור, שיתנו לכם את כל המידע שאתם צריכים בדרך לפתרון המחלוקת ביניכם ושמירה על שלמות המשפחה.

למה גישור?

הליך הגישור הוא הדרך הטובה ביותר לפתרון מחלוקות, מכל סוג שהוא. זה נכון אפילו יותר במקרי פרידה וגירושין, בהם בני הזוג נדרשים להמשיך ולהיות בקשר תקין במשך שנים רבות, בכדי לנהל ביחד את מפעל חייהם היקר להם ביותר – ילדיהם המשותפים. האופן שבו בני הזוג יבחרו לנהל את הפרידה ביניהם ישפיע עליהם ועל ילדיהם השפעה עצומה לאורך שנים, הן מבחינה הכלכלית והן מהבחינה הנפשית.

בחירה בהליך משפטי תביא בהכרח להליכים ארוכים ויקרים והעצמת המחלוקות בין הצדדים. ההליך המשפטי מנוהל על ידי עורכי הדין, ולא לוקח בחשבון את הצרכים הרגשיים של בני הזוג וילדיהם. בסיום ההליך המשפטי מתקבל פסק דין שהצדדים לא היו שותפים לגיבוש ההוראות המופיעות בו, והמשקעים שנותרו בבני הזוג יקשו עליהם מאוד לנהל תקשורת ויחסים הוריים תקינים לעתיד.

מאידך, הליך הגישור הוא הליך יעיל, זול ומהיר הרבה יותר. בהליך הגישור נפעל לשיפור התקשורת בין הצדדים ושמירה על רווחתם הנפשית ורווחת ילדיהם, ונשים את הדגש על המטרות המשותפות של הצדדים. בהליך הגישור, הצדדים לוקחים חלק פעיל ומלא בגיבוש ההסכמות, באופן שתואם את הצרכים והרצונות שלהם. בסופו של יום יתקבל הסכם שעונה על הצרכים החשובים לכם ביותר, ושעמו אתם יכולים לחיות בשלום בוודאות למשך שנים רבות.

 

עוד בניגוד להליך המשפטי, הליך הגישור הוא הליך שמתקיים בהתאם לרצון הצדדים בלבד, וניתן להפסיק אותו בכל שלב. בנוסף, כל מה שעולה בגישור נשאר חסוי לחלוטין, מה שמאפשר לצדדים להתבטא ולהתנהל באופן חופשי מבלי לדאוג שהדבר יפגע בהם בהמשך.

חשוב להדגיש שהליך הגישור לא נועד רק למקרים "קלים". להיפך! הליך גישור שמנוהל נכון חיוני במיוחד במקרים בהם קיימים מחלוקות וקונפליקטים משמעותיים, ומטרתו להביא לפתרון מלא של כל אלה, בדרכי שלום. זוהי אחריות המגשר או המגשרת במקרים אלה לסייע לצדדים להתמקד במטרות המשותפות להם, למצוא עמם פתרונות המותאמים לצרכיהם ולסייע להם לנהל את הקונפליקטים בדרך מיטבית​.

זכרו שתמיד קיימת אפשרות לפנות לבית המשפט, אם הליך הגישור לא נשא פרי. עם זאת, קשה הרבה יותר לפנות להליכי גישור ולנהל אותם באופן מיטבי לאחר שנעשתה כבר פניה לערכאות והתחילו הליכים משפטיים. לכן, אם אתם עומדים בפני פרידה או גירושין, הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות עבור עצמכם ועבור ילדיכם הוא לבחור לנהל את הפרידה בדרכי שלום ולסיים אותה בהסכמות הדדיות.

ההבדל בין פישור לבין גישור
 

בארץ לא קיימת הבחנה רשמית בין הליכי גישור לפישור. לכן, כאשר אתם פונים להליכי גישור, חשוב לברר עם

המגשר אליו פניתם האם הוא "מפשר" או "מגשר", בכדי שתוכלו לבחור את ההליך שברצונכם לנהל.

בהליך הפישור, המפשר הוא הצד המשמעותי להליך כאשר הצדדים אינם צד פעיל. המפשר הוא לרוב איש מקצוע בעל ידע בתחום המחלוקת, והוא מציע פתרונות המבוססים על הדין הקיים והרווח. הליכי פישור מקובלים ביותר לאחר הגשת כתבי טענות, משום שהמפשר מציע פתרונות המבוססים על האמור בכתבי הטענות בלבד. הליך הפישור משקף "משחק סכום אפס", בו כל ויתור שעושה צד אחד, נעשה על חשבון הצד השני. ההליך מסתיים כאשר הצדדים נפגשים בנקודה מסוימת באמצע, ופעמים רבות הליך פישור הוא כזה בו שני הצדדים לא מרוצים במידה שווה.

בניגוד לפישור, בהליך הגישור הצדדים לוקחים חלק פעיל ומלא בגיבוש ההסכמות. מטרת המגשר היא לשפר את התקשורת בין הצדדים, לזקק ביחד איתם הצרכים האמיתיים שלהם מתוך העמדות שהם מציגים, ולפעול במשותף לצורך גיבוש הפתרונות המתאימים להם ביותר. הליך הגישור מאפשר יצירתיות רבה יותר, ואינו מוגבל רק לאופן המקובל בו פועל בית המשפט (בכפוף לחוק, כמובן). משום כך, בסיומו של הליך גישור, כל אחד מהצדדים מרגיש כי הוא קיבל את מה שנחוץ לו באמת, ושני הצדדים מסיימים את ההליך בתחושת הצלחה.

לכן, חשוב שתבחרו באיש מקצוע שמציע את ההליך המתאים עבורכם, ושייתן לכם להרגיש שאתם נמצאים בידיים טובות.

 "מלחמה היא מה שקורה כאשר השפה נכשלת" מרגרט אטווד

  מדריכים | גישור לגירושין

שאלות ותשובות

המומחיות שלי

bottom of page